Twinkle | Digital Commerce

Verzendkosten, de boosdoener van thuiswinkelen?

2017-05-26
  • 2:24

Nu is het zover, eindelijk zijn de lelijke verzendkosten op plaats 1 van de grootste ergernis bij de consumenten geklommen. Dat weet Blauw Research in de laatste Thuiswinkel Monitor te berichten. Hebben wij als branche toch mooi voor elkaar gekregen! Stunten met bestellingen zonder verzendkosten bij de eerste bestelling, of te roepen 'bij ons geen verzendkosten (meer)', of daarover in persberichten berichten en de verzendkosten op die manier in het verdoemhoekje plaatsen, etc. etc.

Zijn wij inmiddels gek geworden en zagen wij zelf aan de tak op die wij zitten? Iets wat jarenlang binnen de branche heel gebruikelijk was om aan de klant door te berekenen staat steeds meer ter discussie. Ja, de klant vind het niet leuk, dat verrast niemand. Ik betaal toch ook niet graag zo veel belasting of rente voor mijn hypotheek - en toch maakt het deel uit van het systeem, is het part of the deal. Wij brengen namelijk de leveringen naar de klant of naar een afhaaldepot, dat is een extra dienst. Als de klant 5 euro verzendkosten betaalt voor een levering van 100 euro zijn dat meerkosten van 5 procent waarvoor de klant iets krijgt. Maar voor ons als thuiswinkelier is het ook een rendementsbijdrage van 5 procent. Hebben wij al eens berekend hoeveel meer omzet wij moeten behalen om het verlies van deze opbrengstpositie te compenseren? Ik zou graag willen weten hoeveel thuiswinkelbedrijfen een rendement voor belasting van minder dan 5 procent hebben?  Uiteraard zijn wij continu met kostenbesparingen bezig en denken na hoe we uit andere posities een bijdrage voor het resultaat ter compensatie te behalen. Sommige denken de prijzen te kunnen verhogen, veel succes gewenst! Ja, ik geloof best dat je het ook in de bestelingang kunt merken als je zonder verzendkostenberekening acties voert. Maar hoe groot zou het effect nog zijn als ook de laatste thuiswinkelier geen verzendkosten meer gaat berekenen? Juist, dan is het effect volledig uitgewerkt en dan zitten wij met z`n allen met een gemiste kans.

Nog een voorbeeld: in Duitsland is het nog steeds heel gebruikelijk om voor leveringen binnen 24 uur een opslag van rond 5 euro te berekenen. In Nederland is deze dienst in veruit de meeste gevallen gratis. Wij hebben deze kans in Nederland jaren geleden gemist omdat enkelen onder ns dachten daarmee een voordeel te kunnen behalen. Nu kan niemand nog iets daarvoor berekenen zonder zich uit de markt te prijzen.
Wat ik daarmee wil zeggen is, dat wij met zijn allen ook als aanbieder een markt kunnen maken en kunnen bepalen, ook die van de betaal- of servicecondities. Dat is geen kwestie van een onwettige prijsafspraak. Als wij ons alleen maar richten op het kortetermijn effect, dan gaan wij op lange termijn in het geheel verliezen. De verzending van pakjes kost nu eenmaal geld (porto plus bewerking) en de klant krijgt er een dienst voor terug.
Hoewel ik bijna niet meer de illusie heb dat de trend nog gaat keren, wil ik wel oproepen om met meer zelfvertrouwen de verzendkosten actief te verdedigen (en te berekenen). Rond twee derde van de internetters koopt al op het internet en meestal met verzendkostenberekening, ook al vind niemand het leuk. Gaan wij ons zelf voor de resterende groep dan nog helemaal uitkleden?